Всички сме свикнали с традиционните яйца и козунаци за Великден, но вие можете да следвате обичаите по по-креативен начин. Например, гответе гигантски омлет, шоколадови яйца или специален сладък пилаф. Споделяме няколко оригинални рецепти от Франция, Англия и други страни.
Мазурка
В католическа Полша има силна традиция Великден да се празнува у дома със семейства. На масата се сервират благословени ястия: разнообразни колбаси, сирена, шарени яйца – къде без тях – и домашно приготвени сладкиши, включително мазурка – лесна за приготвяне лека баница.
Състав: орехи – 130 г; стафиди – 190 г; пшенично брашно – 1 чаша; захар – 1 чаша; яйца – 3 броя; бакпулвер – 1,5 ч.л. Яйцата на стайна температура се разбиват със захарта до побеляване. За да направите това, смесете ги, започнете да разбивате с бъркалка или миксер, първо бавно, след това бързо. Получената смес трябва да е лека и пенлива, а обемът да се увеличи два-три пъти. Добавете ядки и стафиди и след това пресейте брашното и бакпулвера в тестото. Направете това на няколко подхода, така че да не останат бучки, след което оставете тестото да почине за 15 минути. Вземете форма за печене с диаметър 20 см. Намажете я с масло и разпределете тестото. Заравнете отгоре с мокра ръка или шпатула. Печете баницата на 180 градуса за около 50 минути, а след това създайте възможно най-празничното настроение – украсете мазурката с козунак.
Агнешко задушено (Англия)
Агнешкото задушено е класическо английско ястие, което обикновено се сервира на Великден. Месото се приготвя бавно с ароматни зеленчуци, билки и червено вино, което го прави крехко и ароматно. Обикновено се гарнира с пресни градински чай и мащерка. Това ястие е идеално за споделяне със семейството и приятелите, създавайки топла и уютна атмосфера.
Съставки:
- 1 кг агнешко бутче
- 2 глави лук, нарязани на ситно
- 2 моркова, обелени и нарязани на кръгчета
- 2 стръка целина, нарязани на парчета
- 3 скилидки чесън, смлени
- 1 чаша червено вино
- 2 чаши телешки бульон
- 1 връзка пресен градински чай
- 1 връзка прясна мащерка
- Сол и черен пипер на вкус
Инструкции:
- Загрейте фурната до 180°C (350°F).
- Запържете агнешкото бутче от всички страни, докато покафенее.
- В голяма тенджера загрейте малко олио и задушете лука, морковите и целината, докато омекнат.
- Добавете смления чесън и запържете още една минута.
- Върнете агнешкото бутче в тенджерата, добавете червеното вино, телешкия бульон, градинския чай и мащерката.
- Подправете със сол и черен пипер и покрийте тенджерата.
- Печете около 2 часа или докато месото стане крехко.
Омлет от Haut (Haux)
Омлетът от Haut (Haux) е традиционно френско ястие, произхождащо от региона Languedoc-Roussillon. Това е обилна закуска, приготвена от картофи, бекон, лук и сирене, всичко това, събрано в пухкав омлет. Със своя богат вкус и удовлетворяваща текстура, омлетът от Haut е идеалното ястие за започване на деня. В тази статия ще споделим с вас проста рецепта за приготвяне на този френски деликатес.
Съставки:
- 4 големи яйца
- 1/2 чаша мляко
- 1/4 чаша едро настъргано сирене Gruyère
- 1/4 чаша нарязан бекон
- 1/4 чаша нарязан лук
- 1/4 чаша нарязани пресни картофи
- 1 супена лъжица масло
- Сол и черен пипер на вкус
Инструкции:
- В средно голяма купа разбийте яйцата, млякото, сиренето Gruyère, солта и черния пипер. Разбийте, докато се комбинират добре.
- В голям тиган загрейте маслото на средно слаб огън.
- Добавете нарязания бекон и гответе, докато стане хрупкав, около 3-4 минути. Използвайте шпатула, за да отстраните излишната мазнина от бекона.
- Добавете нарязания лук и гответе още 2-3 минути, докато омекне.
- Добавете нарязаните картофи в тигана и гответе още 3-4 минути, като разбърквате от време на време.
- Изсипете яйчената смес в тигана, като се уверите, че се разпределя равномерно.
- Гответе омлета на средно слаб огън за около 3-4 минути, или докато краищата започнат да се втвърдяват, но центърът все още е леко влажен.
- Използвайте шпатула, за да отлепите омлета от дъното на тигана и внимателно го сгънете наполовина.
- Продължете да готвите омлета за още 1-2 минути, или докато се сготви напълно.
- Внимателно прехвърлете омлета върху чиния с помощта на шпатула и сервирайте горещ.
Сега можете да се насладите на този вкусен омлет от Haut за закуска, обяд или вечеря. Неговият богат вкус и засищаща текстура го правят идеална храна за всеки повод.
Горещи кръстосани кифлички
Традиционните английски мъфини с бели кръстове обикновено се сервират на Разпети петък. Кръстът символизира разпъването на Христос, но в този случай може да има връзка с традицията на саките да се пекат кифлички с кръст. В чест на богинята Остара. , дал името на празника Великден. Подправките вътре представляват билките, използвани за балсамирането на Христос при погребението му, а портокаловата кора е добавена, за да отрази горчивината от това да си на кръста.
Продукти: За кифлички: пшенично брашно – 500 г; сол – 1 ч.л.; захар – 75 g; суха незабавна мая – 10 g; масло – 40 г; яйца – 2 броя; мляко – 120 ml; вода – 120 ml; стафиди – 75 г; портокалова кора – 3 супени лъжици; половин ябълка; захаросани плодове – 80 г; купички – 5 бр.; смляна канела. За теста за декорация: 250 ml; брашно – 500 г; сол/захар – на вкус. Извадете маслото и яйцата от хладилника предварително – те трябва да са на стайна температура за рецептата. В първия съд загрейте млякото на слаб огън, а във втория – водата. Счупете две яйца в трета купа. В четвъртата, по-голяма, пресейте брашното, добавете солта, захарта и маята.
Шоколадови яйца
Вероятно знаете, че в западноевропейските страни създават цяло шоу за деца с шоколадови яйца: крият ги в къщата и на улицата, а след това организират истински лов за тях. Не се притеснявайте, не е трудно да ги приготвите, справяте се.
Продукти за 12 яйца: черен шоколад – 3 блокчета; лек шоколад – 3 блокчета; масло – 100 г; мляко – 70 ml; силиконови формички във формата на яйца. Намажете силиконовите форми с масло. Разтопете черния шоколад в двоен котел или микровълнова фурна. Нанесете го по стените на формите със сладкарска четка и оставете в хладилника за 10-15 минути. Ще трябва да повторите тази стъпка 2-3 пъти, за да укрепите стените на бъдещите яйца. След това смесете бял шоколад с масло и мляко. Охладете сместа. Продължаваме урока по Изобразително изкуство – нанесете получената глазура с четка върху вътрешните стени на половинките шоколадови яйца. Сега поставете препаратите в хладилника и ги оставете да се охладят. Можете да добавите всичко към получените „черупки“: шоколадово драже, захаросани плодове, маршмелоу или мармалад. За да оформите две половини с пълнеж, загрейте малко широк нож и го прокарайте по ръбовете на корите – разтопеният шоколад ще действа като „цимент“.